Fıçılama Ürünleri ve Temini

En son güncellendiği tarih: 21 Şub 2020

Selamlar, önceki yazımızda genel olarak bira yapımında kullanılan malzemelerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise, evde orta ölçekli bir fıçı sistemi kurmak için gereken malzemelerden ve nasıl temin ettiğimizden bahsedeceğim.


Öncelikle, fıçılama sisteminin kabaca neye benzediğinden bahsedelim. Aşağıda örnek bir fıçı sistemi paylaşıyorum. Zorunlu malzemeler kabaca şu şekilde;

 • Fıçı: Biramızı sakladığımız basınç dayanıklı birim.

 • CO2(Karbondioksit) Tüpü: Fıçı içindeki birayı gazlandırmak ve fıçıdan bira çıkışını sağlamak için kullandığımız gazın içinde bulunduğu tüp.

 • CO2 Regülatörü: Tüp içindeki yüksek basınçlı gazın basıncını düşürerek servis basıncına getiren, gaz çıkışını kontrol etmemize yarayan alet.

 • Musluk: Fıçıdan gelen birayı bardağımıza dökebilmek için gerekli olan musluk. Elle tutulan basitleri olduğu gibi, çoklu ağza sahip bira kuleleri de mevcut.

 • Ball-lock, pin-lock kilitler: Fıçıya gaz girişini ve sıvı çıkışını yapabilmemizi sağlayan kilitler. Ball-lock parçaları daha kolay bulunduğundan bunu tercih ettim.

 • Gaz ve sıvı hortumları: Karbondioksit tüpünden fıçıya gaz, fıçıdan musluğa bira aktarmamıza yarayan hortumlar.

Bu malzemelerin yanında, opsiyonel olarak kullanabileceğimiz malzemeler de şunlar;

 • Karbonizasyon kapağı: Fıçı içindeki birayı daha iyi karbonize edebilmek için, gaz girişi olan bu kapaklardan kullanabiliriz. Bunun dışında, normal fıçıların gaz girişine takılabilen çubuk şeklinde karbonizasyon kolları da oluyor.

 • Oksijen Taşı: Hem karbonizasyon kapağının hem de karbonizasyon kolunun ihtiyaç duyduğu bir alet. Görevi; gazı mikron seviyesinde kabarcıklara parçalayarak, gazın sıvı içinde çok daha iyi çözünmesini sağlamak. Ben aynı taşı fermantasyon öncesi şerbeti havalandırmak için de kullanıyorum. 25 kilo damacanayı sallamaktansa, hem yorulmuyorum hem de saf oksijen ile çok çok iyi bir oksijenlenme sağlıyorum.

 • Bira Kulesi: Çoklu ağıza ve yüksek bir boyuna sahip bu musluklar, barlarda gördüğümüz gibi bir sistemi evde kurabilmemizi sağlıyor.

 • Şıra Soğutucu: Bildiğiniz gibi, fıçı içine koyduğumuz bira fermantasyon sıcaklığında oluyor en başta. Soğutma işlemini de genelde fıçının tamamını buzdolabında soğutarak gerçekleştiriyoruz. Ancak maddi açıdan daha rahatsanız şıra soğutucu kullanarak büyük dolap sistemlerinden kurtulabilirsiniz. Bu alet, çoğu barda olduğu gibi bir sistemle birayı fıçıdan çıktıktan sonra soğutmaya başlayarak, musluktan boşalma anına kadar yeterli ısıya düşürmektedir. Serpantin soğutucu olarak endüstriyel mutfak ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

 • Nitrojen Gazı: Stout ve porter gibi biralarda köpüğün daha kremamsı olması beklendiğinden genelde nitrojen ve karbondioksit karışım gazı kullanılıyor. Kutu Guinness biralardaki topun içinde de nitrojen gazı bulunmakta örneğin. Sayfanın en altında bilgilerini paylaştığım Vaşak Gaz nitrojen + karbondioksit karışım gazı satıyor. Dikkat edin yalnız, aldığınız gazın 75% Nitrojen, 25% Karbondioksit olması lazım. Camiada Guinness gazı diye bilinen gazın bileşimi bu şekilde en azından.


Şimdi aşağıdaki listeye bakınca herşeyi ficibira'dan söylemişim evet ancak başka bi yerden bulamadım. Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.


Dikkat: Fiyatlar Şubat 2019 ayına aittir!Cornelius Keg


Tabi fıçılama işinin en olmazsa olmazı fıçı. Çok değişik ebatlarda fıçılar var. Ben ürettiğim miktarlar 20 litreyi geçmediği için Cornelius fıçılardan aldım.


Yer: www.ficibira.com

Fiyat: 696,20 TLBall-Lock Bağlantı


Fıçı üzerindeki gar girişi ve sıvı çıkışı noktalarını kullanabilmek için önce bu bağlantı pin'lerinden takmak gerekiyor.


Yer: www.ficibira.com

Fiyat: 116,82 TL


Karbonizasyon KapağıYukarda kullanım amacını anlattım.

Yer: www.ficibira.com

Fiyat: 230,10 TL

Cornelius Fıçı Conta SetiYedek olması açısından aldım.

Yer: www.ficibira.com

Fiyat: 23,60 TL
Gaz Bağlantı Hortumu


Sipariş edilen parçalarla geliyor, ancak bilgi olması açısından yedek fiyatını paylaşmak istedim.


Yer: www.ficibira.com

Fiyat: 14,16 TLCO2/Nitrojen Tüpü ve RegülatörGenel olarak biralarımızda karbondioksit tüpü kullanıyoruz, ancak stout biralarda ben nitrojen tüpü tercih ediyorum, dolayısı ile evimde ikisi de var. Nitrojen gazının moleküler hacmi daha az olduğu için daha ufak köpük kaparcıkları üretebiliyor ve Guinness tarzı bir köpük elde etmemizi sağlıyor. Şehrinizde gaz dolumu/satımı yapan herhangi bi yerden temin edebilirsiniz. Ankara için ise;


Yer: Vaşak Gaz, S.S. Arı Toplu İşyerleri 1474. Sokak No: 53/55, 06378 Yenimahalle

Tel: (0312) 395 25 62

Fiyat: CO2 tüpü(10lt) + regülatör: 530TL

Nitrojen de 5lt'si 300TL gibi bir şeydi sanırım.Tüm bunları yaptıktan sonra, fıçımızı nasıl soğutacağız sorusu kalıyor geriye. Ona da yakın gelecekte bir yazı ile cevap vereceğim.

Edit: Fıçılamanın nasıl yapılacağını anlattığımız yazımız için tıklayınız.

Tam tahıl bira yapımını anlattığımız yazımız için tıkla

Kit ile bira yapımını anlattığımız yazımız için tıkla

935 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
 • Instagram Social Icon
® EvdeBiraYap 2019