top of page

ButikBira'dan Nasıl 1000 Yıllık Ban Yedim?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2020

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımızda ülkenin belki de ilk evde bira yapımı özendirici sitelerinden birinin, bira yapma heveslisi bir insanı nasıl bir anda siteden ve oluşumlarından soğuttuğunu anlatacağım. Bu yazı kendilerine bir eleştiri ya da müşteri kitlesinin fikrini değiştirme amacı ile yazılmış bir yazı değildir. Kendi imkanları ile bira yapmaya, niş bir heves/hobi konusunda bilgi edinmeye çalışan bir kitleye nasıl davranılmaması gerektiğinin bir anlatımıdır.

Ban yememin üzerinden çok zaman geçmişti, o zamandan beri de girmemiştim forumlarına. Öğrenme eğrisinin başlarında bir biracı da olmadığım, öğrenmek istediğim şeyleri de yabancı sitelerden karşıladığım için, hiç eksikliğini hissetmemiştim bu süre zarfında. Bakalım bir değişiklik var mı diye siteye girmemle karşıma enteresan bir yazının çıkması bir oldu.


// "Bu site salt-okunur modda. Lütfen taramaya devam et, ancak yanıtlama, beğenme ve diğer eylemler şu an için devre dışı durumda."


Ne oldu acaba diye kısa bir araştırma yaptığımda, sebebine burda değinmek istemediğim çeşitli olayların sonrasında bu noktaya gelmiş olduklarını gördüm. Haklılar haksızlar benim ilgi alanıma girmiyor, ancak bu olay kendi yaşadığım ve oldukça saçma bulduğum bir olayı anımsattı bana. Sahi ya, ben neden ban yemiştim?


// Oysa her şey o kadar güzel başlamıştı ki...


Yıllar yıllar önceydi... Evde bira yapan çoğu kişi gibi ben de bira yapımına kitle başladım. Kitle bira yapmayı da hafife almamak lazım, yeni öğrenen insan için zor bir süreç. Bu emeklemeler sırasında idi, gençliğimden beri yanımda olan bu şişenin içine neler girip çıkıyor, ne oluyor da böyle şahane bir şey oluşabiliyor diye araştırma yaparken karşılaştım bu site ile. Benim gibi yeni yetmeler için bulunmaz bir bilgi kaynağı ve marketti kendileri. Bir çok tecrübeli insanın bilgi ve deneyiminden yararlanma imkanı sunduğu gibi, ihtiyacımız olan tüm alet ve edevatı da siteden karşılayabiliyorduk. Yıllar içerisinde de yüklü miktarlarda alışveriş yaptım, evi tabiri caizse birahaneye çevirecek kadar alışveriş yapmışımdır.


İnternette, yaşadığı müşteri deneyiminden memnun olmayanların da yazılarına rastlamadım değil. Ancak münferit olaylar diye düşünmüştüm hep. Kendim de ciddi bir sıkıntı yaşamamıştım o zamana kadar. Fakat zaman geçtikçe bu şikayetlerin sayılarının da arttığını gördüm ne yazık ki. Sektöre ilk girenlerden biri olmalarının ve tekele yakın bir pozisyonda markete hükmetmelerinin rehaveti yavaş yavaş göze batmaya başlamıştı. Çeşitli sosyal mecralarda butikbira hakkında çok net olumsuz tavır takınan insanların sayısında gözle görülür bir artış olmuştu.


// Sen gelme ulan ayı!


Neyse efendim, günler bu şekilde gelip geçerken bir gün fıçılama ürünlerinin tedariği ile alakalı sıkıntı yaşayan bir forumsal arkadaş, şunu nerden alırım bunu nerden bulurum diye sormuş forumda. Bahsettiği ürünler de butikbira bünyesinde olmadığı için çözüm bulamamış. Ben de o dönem evime yeni bar kurmuştum. Fıçı, buzdolabı, hortumlar, bar kulesi aklınıza gelebilecek ne varsa tedarik etmiştim. Ne lazım olur püf noktaları nedir çok hakimim, bilgim taze. Ürünler de butikbira'nın marketinde yer almadığı için, dedim "... isimli siteden buldum burada yok bu ürünler". Sonra benim gibi fıçı işine girmek isteyen birine yardım etmiş olmanın verdiği huzurla günüme devam ettim. Lakin foruma geri geldiğimde bir de ne göreyim!


"Hesabınız Ağustos, 3019'a kadar askıya alınmıştır" tarzı bir yazı.


Başta yıla dikkat etmeyip, "aa neyse çok banlamamışlar" dedim ama 2019 değil 3019 olduğunu sonra gördüm. Alt tarafı birine yardım etmek için başka bir sitede bu ürün var demiş, kendi sitelerinde olmadığı için, ve başka bir sitenin reklamını yaptığım gerekçesiyle tam 1000 yıl ban yemiştim. 10 yıl, 20 yıl olsa cezama katlanırdım, diyetimi öderdim. Ama 1000 yıl nasıl bekleyecektim?


Bu olayın bu şekilde cereyan etmesi, kendi sitemi kurarken düşündüğüm şeylerin ne kadar da gerekli olduğunu görmemi sağladı. Siteyi 2019'un başında kurduğumda, hiç bir marka ve kurumla bağım olmayacak şekilde, kendi maceramı anlatmak için yola çıkmıştım. İyiye kötü, kötüye kötü diyecek, sezarın hakkını sezara kendi ellerimle verecektim. Kime ne kadar yardımı dokundu net bir fikrim olmasa da kendimce bir bira(daha sonraları kokteyl'i de kattım içine) günlüğü tutarak birilerine yardımım dokunsun istedim. Henüz herhangi bir yazıya yorum almış değiliz ama, herkesin fikri kendini bağlar ilkesi ile devam edeceğime dair söz veriyorum :)


Konuya geri dönecek olursak; Bilgi paylaşımı yapan insanların emekleriyle hit'inin 60%'ını alan bir sitenin, sitede içerik yayınlayan birini çabucak silebiliyor olması bence ciddi bir problem. Suçladıkları şeyi yapmış dahi olsam, iletişime geçerek konuyu anlamaya çalışmalarını beklerdim bu kadar kısıtlı bir zümreye hitap eden bir oluşumun. Sağda solda okuduğum kötü muamelenin gerçek olduğunu bu tecrübe ile anlamış oldum. Okuduğum şeylerin bazıları cidden kan dondurucu cinsten.


Bu banlama işi beni derinden etkiledi. Bu zamana kadar çocuk sahibi olmaya karşı olan ben, butikbira'nın bu muamelesi sonrası fikrimi değiştirdim ve çocuk yapmaya karar verdim. Soyumun devamını sağlayıp, bin yıl boyunca soyadımı yaşatacağım ve daha önce hiç tanışmadığım 38. kuşak torunum 3019 yılında butikbira forumuna aynı hesapla girip şöyle yazacak:


"Bu, dedem için..."


.

.

.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

603 görüntüleme3 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page